Etapy budowy basenu poliestrowego

Niepodważalną zaletą gotowych basenów poliestrowych jest prosty i szybki montaż, możliwy do wykonania w ciągu zaledwie kilku dni. Najlepiej zlecić cały montaż lokalnej firmie basenowej, ale jest możliwość aby wykonać znakomitą część rzeczy samemu.

Montaż basenu składa się z kilku etapów, które skrótowo opisujemy poniżej. Istotne jest aby każdy etap prac przebiegał zgodnie z zaleceniami producenta. Staranne wykonanie prac zagwarantuje nam wieloletnie użytkowanie basenu bez jakichkolwiek problemów.

Przystępując do montażu niecki basenowej warto już na początku przemyśleć sposób wykończenia otoczenia basenu. Usprawni to prace montażowe i budowlane. Warto pamiętać, że wykończenie otoczenia będzie ważnym elementem, który podkreśli ostateczny efekt basenu.

Krok 1

Wytyczamy granicę wykopu o wymiarach wielkości basenu z odpowiednim zapasem (minimum 50cm z każdej strony) aby póĽniej wygodnie przeprowadzić montaż.


Krok 2

Przygotowujemy wykop o głębokości około 20-30cm większej niż wysokość basenu.


Krok 3

Pozbywamy się nadmiaru ziemi, pamiętając o pozostawieniu odpowiedniej ilości do obsypania basenu. Aby uchronić zieleń w ogrodzie przed zniszczeniem, możemy gromadzić wykopywaną ziemię w kontenerze.


Krok 4

Jeśli na dnie wykopu pojawia się woda to na dnie wykonanego wykopu dobrze jest ułożyć warstwę fizeliny wraz z rurami drenarskimi. Następnie na dnie wykopu układamy 10cm warstwę żwirku i ubijamy ją.


Krok 5

Na żwirek układamy następną warstwę piasku z cementem w proporcji 5:1 (podsypka cementowa). Bardziej zapobiegliwi użytkownicy mogą wykonać cienką wylewkę betonową ale nie jest to konieczne. Pamiętać należy jednak aby warstwa ta była idealnie wypoziomowana!


Krok 6

Na tak przygotowanym gruncie rozkładamy styropian. Będzie to równa podstawa pod basen, a także izolacja, dzięki której unikniemy strat ciepła. Instalujemy osprzęt basenowy (jeśli nie było to zrobione fabrycznie) - skimer, dysze, spust, orurowanie, itp.


Krok 7

Wiele osób preferuje ocieplić basen - dzięki temu woda utrzymuje swoją temperaturę nawet podczas chwilowego ochłodzenia. Izolacje Klient może wykonać samodzielnie lub zlecić w naszym zakładzie.


Krok 8

Osadzenie basenu w wykopie - niezbędne do tego będzie wynajęcie niewielkiego dźwigu.


Krok 9

Ostateczne sprawdzenie poziomów i ustawienia.


Krok 10

Wykonujemy podparcie pod schody.


Krok 11

Montujemy instalację hydrauliczną basenu.


Krok 12

Obsypujemy boki basenu jednocześnie nalewając do niego wodę. Należy pilnować aby poziom wody nie był znacząco powyżej poziomu obsypania - a także na odwrót, aby basen nie zosał obsypany znacząco powyżej poziomu wody w niecce.


Krok 13

Brzeg i otoczenie basenu wykańczamy według własnego uznania.